Which crimp tool for Deutsch high current connector ASHD614-1SN-C25
Practical Motorsport Wiring - Professional Level
Forum Posts
Courses
Blog
Tech Articles
Discussion and questions related to the course Practical Motorsport Wiring - Professional Level
= Resolved threads
Author
3955 Views
Hi Guys,
For the pin I need it for it has a 125A cont. current rating, so it will be a 25mm² wire (I suppose).
The site of TE doesn't offer the needed tooling option for this connector...
https://deutschconnectorstore.com/product/18870-deutsch-heavy-duty-crimp-tool-size-48-contacts/
Would this also work for the size 4 contacts of the ASDH series ?
"Funny" side note: on the datasheet of the ASDH size 4 contacts the current rating is 100A (on the Cosworth IPS32 it's specified it can handle 125A)
Hello David.
https://www.waytekwire.com/item/497/Molex-19284-0034-Hand-Crimping-Tool-8-4-0-AWG-/
As for current rating: TE data sheet states that it can accept 125A continuous current, 150A for up to 4 hours and up to 3 minutes at 200A (dependant upon ambient temperature)